Strzaskanie Adonalsium

3 minut czytania

Prawdziwa natura Adonalsium nie została jeszcze ujawniona, jednak 'byt’ ten traktowany jest jako świadoma istota, bóg. To on stworzył pierwszych ludzi i prawdopodobnie inne istoty zamieszkujące Cosmere. Z tego co mówi sam Brandon Sanderson tysiące lat wcześniej powstał spisek którego celem było zniszczenie Adonalsium. Pierwsza próba ataku nie powiodła się, jednak za drugim razem Adonalsium zostało zniszczone. Istota została zabita i umyślnie rozerwana na szesnaście odrębnych fragmentów, zwanych Odpryskami Adonalsium, epizod ten nazywany jest Strzaskaniem. Rozbita na szesnaście części moc stworzenia została wchłonięta przez szesnaście różnych postaci, nazywanych Naczyniami. Nie wszyscy z nich byli ludźmi i nie są również znane motywy i ambicje tej tajemniczej szesnastki. Działali oni jednak jako grupa, a ich nadrzędnym celem było właśnie zabicie Adonalsium i przejęcie części jego mocy.

Po Strzaskaniu

Wszyscy pierwsi posiadacze Odprysków pochodzili z planety Yolen, a po Strzaskaniu i przejęciu swojej części Mocy opuścili ją i zamieszkali na innych planetach w Cosmere. W miejscach które zasiedlili tworzyli całe światy w tym również ludzi, zapewne na podobieństwo tych którzy zamieszkiwali na Yolen. Mimo iż każda z tych postaci władała zaledwie jedną szesnastą całkowitej mocy Adonalsium, to ich siła i tak była ogromna. Na początku podzielenia wszystkie Odpryski posiadały taką samą moc. Zniszczenie i Zachowanie osiadły wspólnie na planecie Scadrial, ponieważ przyciągali się jako przeciwieństwa i tylko wspólnie mogli stworzyć życie na planecie. Honor osiadł na planecie z Pielęgnacją i razem stworzyli parę – jednym ze znanych ich dzieci było Rodzeństwo. Wiadomo również, że jeden Odprysk nie osiadł na żadnej planecie, nie stworzył nowego świata, tylko ukrywa się gdzieś w Cosmere. Chce przetrwać. Nic nie wiadomo na temat tego Odprysku, przed czym się chowa, czego się obawia, jednak Sanderson przyznał że zachowanie to nie jest konsekwencją działania jego Intencji, ale wynika z wiedzy którą posiada.
Wszystkie Naczynia na swoich planetach traktowane są jak istoty boskie. Zaznaczyć również warto, że postacie te z początku nie cechowały się jakimiś szczególnymi boskimi atrybutami czy nadludzkimi cechami osobowości, byli zwykłymi ludźmi, choć zapewne dość ambitnymi, którzy otrzymali niemalże nieograniczoną władzę i potęgę. Wciąż jednak pozostawali 'nie-boskimi’ istotami obdarzonymi boską potęgą.

Odpryski Świtu

Do najsilniejszych form Wiązania Mocy wymagane są Intencja i Rozkaz. Do strzaskania Adonalsium wykorzystano cztery pierwotne rozkazy, Odpryski Świtu. Adonalsium najpierw pękło na cztery części, a następnie zostało rozerwane na szesnaście kawałków. Odprysk Świtu jest Rozkazem, nie jest żywy i nie posiada pragnień. Jeden z Odprysków został przeniesiony i ukryty na Rosharze, na razie nie wiadomo gdzie są pozostałe i co się z nimi dzieje.

Konsekwencje

Intencja Odprysku, posiadana Moc wpływa i zniekształca Naczynie, co powoduje zmiany charakteru i zachowania każdej z postaci. Wiadomo również, że podczas Strzaskania, każde Naczynie otrzymało ściśle określony Odprysk, ta Moc nie rozłożyła się przypadkowo. Dlaczego tak jest, Sanderson jeszcze nie wyjaśnił. Wspomniał natomiast, że wpływ na podział Adonalsium miało to, kto brał udział w Strzaskaniu. Gdyby w tym wydarzeniu współuczestniczyły inne postacie, prawdopodobnie Adonalsium podzieliło by się na inne Odpryski. Nie jest również do końca jasne czy operacja zabicia Adonalsium była zorganizowana tylko przez tych pierwszych spiskowców, czy też wydarzeniami kierował ktoś inny. Zgodnie z wiedzą ujawnioną przez Sandersona w Cosmere działa również inna siła, świadoma i rozumna, która sprzeciwiała się Adonalsium i działała przeciwko niemu. To coś wciąż istnieje.

Seria Dragonsteel którą Sanderson planuje napisać w przyszłości, opisywać będzie historię Adonalsium, jego strzaskania i prawdziwych początków Cosmere. Będzie to jednocześnie punkt kulminacyjny całego jego dorobku pisarskiego.

Adonai
Hebrajskie imię Boga Jahwe. Określenie to wywodzi się od hebrajskiego słowa 'adon’ stosowanego do oznaczenia osoby sprawującej władzę. Źródło: Wikipedia
OdpryskNaczynieŚwiat / PlanetaSeria / KsiążkiDodatkowe info
1Ambicja (Ambition)Uli DaThrenodyCienie dla Ciszy w Lasach Piekła - nowelka
2Autonomia (Autonomy)BavadinTaldainBiały Piasek
3Honor (Honor)TanavastRosharArchiwum Burzowego Światła
4Inwencja (Invetnion)n/an/an/a
5Kaprys (Whimsy)n/an/an/a
6Miłosierdzie (Mercy)n/an/an/a
7Obdarowanie (Endowment)EdgliNalthisRozjemca
8Odium (Odium)RayseBraizeArchiwum Burzowego Światła
9Oddanie (Devotion)AonaSelElantris, Dusza Cesarza
10Panowanie (Dominion)SkaiSelElantris, Dusza Cesarza
11Pielęgnacja (Cultivation)n/aRoshar Archiwum Burzowego Światła
12Waleczność (Valor)n/an/an/a
13Zachowanie (Preservation)LerasScadrialZ Mgły Zrodzony
Spoiler z Ostatniego Imperium
Pod koniec Bohatera Wieków Sazed zapanował nad Zachowaniem i Zniszczeniem i stał się Naczyniem – Harmonią.
14Zniszczenie (Ruin)AtiScadrial
Z Mgły Zrodzony
15n/an/an/an/a
16n/an/an/an/a

Następny artykuł będzie dotyczył Odprysków, ich cech, rozszczepienia i co się wiąże z ich posiadaniem.
5 6 głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Szymon
Szymon
2 lat temu

Świetny artykuł! Mam nadzieję że pomoże w szerzeniu popularności tego uniwersum.