Wyrażenia w Glosariuszu poukładane są w porządku alfabetycznym. Jeśli nie wiesz w jaki sposób dane wyrażenie zostało przetłumaczone na język polski, możesz wyszukać słowo w języku angielskim. W Glosariuszu znajdują się podstawowe informacje z danego zakresu, jeśli temat jest rozbudowany w opisie znajdziesz link do artykułu. Wiadomości w Słowniku uzupełniane są zgodnie z książkami opublikowanymi w Polsce. W Glosariuszu możesz natknąć się na spoilery.

Glosariusz Cosmere

Na tą chwilę w katalogu znajduje się 12 wyrażeń.
Adonalsium (Adonalsium)
jest to potężna istota bytująca niegdyś w uniwersum Cosmere. Ta niepoznana do tej pory siła została zniszczona przez grupę szesnastu tajemniczych postaci na planecie Yolen. Wydarzenie to nazwane zostało "Strzaskaniem", a moc Adonalsium została wówczas rozdarta na szesnaście odrębnych Odprysków. Każdy odprysk ujarzmiła jedna z postaci które przyczyniły się do śmierci Adonalsium. Każdy Odprysków to jeden z aspektów Adonalsium. (dot. Cosmere)

Cosmere (Cosmere)
jest galaktyką karłowatą w której zostały osadzone układy słoneczne i planety wchodzące w skład jednego uniwersum stworzonego przez Brandona Sandersona. Akcja książek toczy się na różnych światach osadzonych w tym samym wszechświecie. Fabuła poszczególnych serii i książek jest tylko pośrednio połączona między sobą i można je czytać jako samodzielne pozycje. (dot. Cosmere)

Duchokrwiści (Ghostbloods)
tajne stowarzyszenie działające na Rosharze, zajmujące się tropieniem tajemnic Parshendi. Ich znakiem rozpoznawczym jest tatuaż w kształcie trzech rombów. Symbol Duchokrwistych (dot. Roshar)

Dusznik (Soulcast)
fabrial, przedmiot w postaci konstrukcji trzech klejnotów połączonych łańcuszkiem, nosi się go na wierzchu dłoni. Przedmiot ten służy do Dusznikowania, czyli zmiany jednej substancji w inną, na przykład kamienia w drewno. Dzięki wizytom w Cieniomorzu odkryto, że w Dusznikach znajdują się uwięzione spreny, świetliste, inteligentne, niereagujące na bodźce, unoszące się w powietrzu z zamkniętymi oczami. (dot. Roshar)

Intencja (Intent)
zamysł zgodnie z którym działa każdy Odprysk: Ambicja, Autonomia, Honor, Obdarowanie, Oddanie, Odium, Panowanie, Zachowanie i Zniszczenie. Osoba mająca władzę nad Odpryskiem ma przymus zachowania zgodnego z jego Intencją. (dot. Roshar)

Naczynie (Vessel)
osoba która posiadła jeden z Odprysków Adonalsium: Aona - Oddanie, Ati - Zniszczenie, Bavadin - Autonomia, Edgli - Obdarowanie, Leras - Zachowanie, Rayse - Odium, Skai - Panowanie, Tanavast - Honor, Uli Da - Ambicja. (dot. Cosmere)

Nieprzemijająca Prawość (Lasting Integrity)
stolica Honorosprenów w Cieniomorzu. (dot. Roshar)

Odprysk (Shard)
jeden z szesnastu części mocy które powstały po strzaskaniu Adonalsium. Odpryski rozrzucone są po dziesięciu Światach Odprysku i są powiązane w systemami magicznymi w tych światach. Nazwa Odprysku pochodzi od określonego oddziaływania lub ideału nazywanego Intencją. Odprysk musi być kontrolowany przez świadomy umysł, a osoba która go kontroluje sama staje się Odpryskiem i podąża za Intencją danego Odprysku. (dot. Cosmere)

Rodzeństwo (Sibling)
jeden z trzech najpotężniejszych sprenów na Rosharze, związany z zakonem Świetlistych Rycerzy, zwanych Kowalami Więzi. Dwa pozostałe to Ojciec Burz i Strażniczka Nocy. (dot. Roshar)

Roshar (Roshar)
nazwa jednego ze Światów Odprysku w galaktyce Cosmere, kontynetu na który dzieje się akcja książek, a także systemu gwiezdnego zwanego Wielkim Rosharem. Na świecie Rosharu funkcjonują Odpryski: Honor, Pielęgnacja i Odium. (dot. Roshar)

Strażniczka Nocy (Nightwatcher)
jeden z trzech najpotężniejszych sprenów na Rosharze, związany również z Zakonem Kowalów Więzi. Tym którzy ją poszukują i proszą o przysługę ofiarowuje jeden Dar i jedno Przekleństwo. Jest powiązana z Kultywacją, którą nazywa Matką. (dot. Roshar)

Wielki Roshar (Greater Roshar)
układ słoneczny w którym znajdują się trzy planety - Roshar, Braize i Ashyn. Wszystkie trzy należą do Światów Odprysku. (dot. Roshar)
Dodane przez: Piotrek


Prześlij nowe wyrażenie *

 

✱ Brakuje Wyrażenia? Możesz samodzielnie dodać nową frazę. Prześlij swoją sugestię, sprawdzimy ją i zatwierdzimy.
Wysłałeś wyrażenie, a ono ciągle nie jest widoczne? Skontaktuj się z nami poprzez poniższy formularz, sprawdzimy co się stało…

Zauważyłeś nieścisłość w informacjach? Skontaktuj się z nami ⇓