Brandon Sanderson

☙ Biografia ❧

Brandon Sanderson jest młodym, ambitnym pisarzem, o którym spokojnie można powiedzieć, że idzie z duchem czasu. Jest otwarty i przyjacielski, nie stroni od rozmów ze swoimi fanami. Zawsze otwarcie wypowiada się w kwestiach swoich książek, a spotkania autorskie często przeradzają się w pełne humoru debaty. Na swoim kanale YouTube prowadzi serię wykładów o tym jak pisać, gdzie zdradza wiele ciekawych kwestii.

Sam Sanderson jest zodiakalnym Strzelcem, urodził się 19 grudnia 1975 roku w Lincoln w stanie Nebraska. Ma trójkę młodszego rodzeństwa. Już jako nastolatek zaczął pasjonować się literaturą high-fantasy, a jego miłość do tego gatunku rozpoczęła się między innymi od serii Koło Czasu. Już wtedy podjął kilka prób samodzielnego pisarstwa. W roku 1994 rozpoczął studia na kierunku Biochemii na Uniwersytecie Brighama Younga. W latach 1995-1997 wziął dwuletni urlop jako wolontariusz misyjny w Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich i został skierowany do służby w Korei Południowej.

Po zakończeniu swojej służby misjonarskiej Sanderson wrócił na Uniwersytet BYU i zmienił kierunek na literaturę angielską. Rozpoczął pracę w Hotelu Provo jako recepcjonista. Brał nocne godziny, ponieważ to pozwalało mu pisać podczas godzin pracy. W roku 2000 otrzymał tytuł licencjata, a następnie kontynuował jako doktorant. W 2004 roku uzyskał tytuł magistra z Języka Angielskiego z kreatywnego pisania…

❋❋❋

Podczas pobytu na BYU Sanderson był pracownikiem, a przez rok również redaktorem naczelnym magazynu Leading Edge. Jest to półprofesjonalny magazyn fikcji spekulatywnej wydawanego przez Uniwersytet. Dwa lata po zakończeniu studiów, w 2006 roku Sanderson poślubił Emily Bushman, koleżankę ze studiów, która później została jego kierownikiem biznesowym. Obecnie Brandon mieszka w Americal Fork w stanie Utah, gdzie wraz z żoną wychowują trzech synów.

Początek kariery pisarskiej

Pisarstwo Sandersona cechuje się ogromną konsekwencją i ciężką pracą. Jako student cały czas podejmował próby pisarskie i do 2003 roku napisał w sumie dwanaście powieści, chociaż żadna z nich nie została wydana. Pierwszą książką wydaną przez Brandona było Elantris, które w 2005 zostało opublikowane przez Wydawnictwo Tor Books. Książka spotkała się z pozytywnymi recenzjami i została przyjęta dość entuzjastycznie. Rok później, w 2006 roku nakładem Tor Books ukazała się kolejna pozycja Z Mgły Zrodzony – Ostatnie Imperium. W roku 2007 Sandersonowi udało się wydać drugi tom Studnia Wstąpienia, a także pierwszy tom serii dla dzieci – Alcatraz kontra Bibliotekarze.  Już w kolejnym roku 2008 wydane zostały trzeci tom Z Mgły Zrodzony – Bohater Wieków i kolejna część serii Alcatraz. W 2009 roku Tor Books opublikował Rozjemcę, u nas wydanego pod tytułem Siewca Wojny, tego samego roku ukazałą się trzecia z koleji książka Alcatraza – Alcatras i Rycerze Krystalii.

Prawa autorskie listu należą do Dragonsteel Entertainment, LLC.

Zakończenie Koła Czasu

Ogromnym skokiem w karierze dla Sandersona okazało się zakończenie monumentalnej serii Koło Czasu. Gdy w roku 2007 na ciężką chorobę krwi – Amyloidozę, zmarł wybitny amerykański pisarz Robert Jordan, żona i redaktorka Jordana, Harriet McDougal, wybrała Brandona Sandersona do ukończenia tej epickiej serii. McDougal była pod wielkim wrażeniem powieści Ostatnie Imperium, a także wzruszona listem który opublikował na swoim blogu Sanderson po śmierci Jordana. Po przejrzeniu pozostawionych przez Jordana notatek  30 marca 2009 roku Wydawnictwo Tor i sam Brandon ogłosili że aby godnie zakończyć tak gigantyczną serią napisane zostaną trzy tomy, zamiast planowanego jednego. Pierwszy z nich, Pomruki Burzy opublikowano 27 października 2009 r. książka od razu wskoczyła na pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Timesa pod względem literatury w twardej oprawie. Bastiony Mroku opublikowano 2 listopada 2010, znowu osiągając spektakularny sukces, debiutując na pierwszym miejscu listy bestsellerów. W roku 2013 roku Sanderson zakończył serię ostatnim tomem – Pamięć Światłości.

Kolejne publikacje

W roku 2010 Sanderson opublikował pierwszy tom z monumentalnego cyklu Archiwum Burzowego Światła – Droga Królów. Seria w zamierzeniu składać ma się z dziesięciu tomów podzielonych na dwie pantalogie, po pięć książek. Droga Królów wskoczyła na siódme miejsce bestsellerów New York Timesa.  Sanderson nie poświęcił jednak całej uwagi tej serii, bo rok później wyszedł kolejny tom ze świata Scradial – Stop Prawa. Również ta pozycja zadebiutowała na siódmym miejscu NYT. W sierpniu 2012 Sanderson opublikował pierwszą powieść science-fiction zatytułowaną Legion, a także nowelke ze świata Sel – Dusza Cesarza. W 2013 Sanderson opublikował kolejne dwie serie dla młodszych czytelników, tym razem spoza Cosmere – Rytmatysta i pierwszy tom serii Mściciele – Stalowe Serce. W marcu 2014 ukazała się wyczekiwana przez fanów druga część Archiwum Burzowego Światła – Słowa Światłości. Już rok później – w styczniu 2015, ukazał się drugi tom Mścicieli – Pożar, a także kolejny tom z Z mgły zrodzony – Cienie Tożsamości. W kolejnym roku wydano Żałobne Opaski, kolejną książkę ze świata Scradial i ostatni tom Mścicieli – Calamity. W czerwcu 2016 r. wydano pierwszy komiks Sandersona – Biały Piasek. W roku 2017 Sanderson odwiedził Polskę na swojej trasie promującej Biały Piasek i Legion – przeczytaj reportaż.

16 listopada 2015 roku agencja JABberwocky Literary Agency wydała oświadczenie, że ​​Sanderson oficjalnie sprzedał ponad 7 milionów egzemplarzy swoich książek na całym świecie.

Cosmere i magia

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech pióra Sandersona, jest różnorodność, rozmach kreowanych światów i niezwykłe, dopracowane systemy magiczne. Sanderson tworzy kolejne powieści osadzając je w galaktyce karłowatej zwanej Cosmere. Jest to wszechświat w którym dzieje się akcja Elantris, Z Mgły Zrodzony, Rozjemcy, Archiwum Burzowego Światła, Białego Piasku, a także paru innych które dopiero zostaną wydane. Ten nowatorski pomysł wynika z chęci Sandersona do stworzenia serii książek, które mimo wzajemnych powiązań czytane mogą być jako zupełnie odrębne pozycje. Cała seria w zamierzeniu ma składać około 40 książek.

Mapa konstelacji Cosmere Art: Isaac Stewart

Zaczątkiem Cosmere były wydarzenia z planety Yolen, na której istniała istota zwana Adonalsium. Została ona zniszczona przez szesnastu tajemniczych osobników, co spowodowało rozpad mocy Adonalsium na szesnaście odrębnych Odprysków. Każdy z nich charakteryzuje się ogromną mocą i unikalnymi cechami. Tych szesnaście osób zabrało odpryski do nowych światów, znajdujących się w galaktyce Cosmere, napełniając je jednocześnie różnymi systemami magii. W przypadku Scradial odpryski Zniszczenia i Odnowy musiały współpracować aby stworzyć i zaludnić planetę. Każdy Odprysk posiada swoją intencję, taką jak ambicja czy honor, a osoba której uda się go posiąść zmienia się, aby dostosować się do intencji odprysku.

Sanderson w swoich książkach stosuje dwa rodzaje magii – twardą i miękką, te idee również propaguje na swoich wykładach. Dzięki tym tezom Sanderson tworzy systemy magiczne i buduje swoje światy. Magia w systemie magii twardej podlega ściśle określonym regułom, jest kontrolowana, a sposób jej działania jest szczegółowo wyjaśniany czytelnikowi. Ten system jest używany do tworzenia światów zbudowanych wokół danego systemu magii. System miękkiej magii nie musi mieć jasno określonych zasad, a sposób jej oddziaływania nie musi być objaśniony, poza samymi efektami, w zamierzeniu ma ona wywoływać u czytelnika zaskoczenie. W prozie Sandersona systemy magiczne nie dominują jednak fabuły i całościowego odbioru książki. Słabości i ograniczenia bohaterów i koszty jakie ponoszą, również za magiczne zdolności, są bardziej interesujące niż same przywileje wynikające z dostępu do mocy.

❋❋❋

Brandon Sanderson dał się poznać jako pisarz o niespotykanym wprost tempie wydawania kolejnych pozycji. Jest to rezultat ciężkiej pracy, niesamowitej wyobraźni i twardej konsekwencji. Brandon stara się codziennie pisać przynajmniej przez parę godzin. Jest żywym przykładem na to że ciężką pracą można osiągnąć niesamowite rezultaty, jak przekuć pasję w sposób na życie. Budowa Cosmere i ilość powiązań pomiędzy poszczególnymi wątkami są niesamowicie wciągające, a samemu Sandersonowi pozwala to swobodnie przeskakiwać pomiędzy poszczególnymi fabułami. Ten niezwykły system pisania kolejnych książek, które mimo autonomii są ze sobą w pewien sposób powiązane, zapobiega znużeniu i jednostajności w poświęcaniu uwagi tylko jednemu wątkowi/światowi. Mimo iż wielu czytelników chciałoby aby Sanderson porzucił wszystkie swoje projekty oddając się tylko pracy nad Archiwum Burzowego Światła, to jednak ten sposób pisania sprawia że pisarz nie wypali się, tracąc pomysły na kolejne wątki.